10 Błędów Popełnianych Przez Początkujących w Archicadzie

Ostatnio zauważyłem, że wszystkie osoby początkujące  w Archicadzie, popełniają bardzo podobne błędy. Osobiście również nie należę do wyjątków i zaliczałem dokładnie takie same potknięcia. Myślę, że sporo z powtarzających się błędów wynika z faktu, że przed przesiadką na Archicada, wszyscy mieliśmy doświadczenie z pracą w programach CAD 2D. Wiele nawyków powstałych podczas kreślenia np. w Autocadzie, niestety przeszkadza w projektowaniu w środowisku BIM. Dzisiaj chciałbym przedstawić Ci 10 najczęstszych błędów popełnianych przez osoby początkujące.

Ten wpis posiada również wersję wideo, którą możesz obejrzeć tutaj:

Błąd nr 1: Niepoprawne korzystanie z plików .dwg

Umieściłem ten błąd na pierwszym miejscu, ponieważ może on skutecznie utrudnić pracę w Archicadzie. Najczęstszym błędem podczas korzystania z plików o rozszerzeniu .dwg jest rozbijanie rysunków na pojedyncze linie i importowanie ich warstw do AC. W ten sposób, tworzy się niesamowity bałagan, warstwy w Archicadzie mieszają się z tymi zaimportowanymi z pliku dwg. Podstawą efektywnej pracy w BIM jest zachowanie porządku w strukturze naszego projektu, rozbijając pliki dwg w Archicadzie, bardzo utrudniamy sobie pracę.

Rozbicie rysunku dwg do pojedynczych linii i import jego warstw, może spowolnić działanie programu i wprowadzić niepotrzebny bałagan.

O wiele lepszym sposobem jest wstawienie podkładu dwg jako rysunek zewnętrzny, i zarządzanie wyświetlaniem jego warstw z poziomu ustawień rysunku. Możemy dowolnie wyłączać i włączać poszczególne warstwy, bez konieczności importowania ich do programu. W ten sposób nie obciążamy Archicada zbędnymi liniami oraz zachowujemy porządek w warstwach, ponieważ nie pojawiają się one w AC.

Dobrym sposobem pracy z plikami dwg, jest importowanie ich w formie rysunku zewnętrznego. Następnie z poziomu ustawień rysunku, jesteśmy w stanie swobodnie kontrolować wyświetlanie warstw dwg.

Błąd nr 2: Niekorzystanie z widoków i arkuszy 

Dokładnie pamiętam, w jaki sposób pracowałem w Archicadzie na początku. Kompletnie nie rozumiałem czym różni się mapa projektu od mapy widoków i po co miałbym korzystać z arkuszy. Myślałem, że przecież projekt mogę złożyć np. w Ilustratorze jak robiłem to dotychczas. Rysunki zapisywałem za pomocą PDF Creatora, bo tak przecież robiłem w Autocadzie.

Z dzisiejszej perspektywy, nie mogę uwierzyć jak bardzo wydłużałem i utrudniałem sobie pracę. Pamiętaj, korzystanie z mapy widoków, arkuszy i publikatora jest zupełnie konieczne żeby skutecznie pracować w AC. Dzięki temu jesteśmy w stanie zautomatyzować wiele rzeczy i skupić się na rozwijaniu projektu zamiast mechanicznej pracy z rysunkami.

Jeśli nie wiesz jak poprawnie korzystać z  mapy widoków, teczki arkuszy i zestawu publikacji to obejrzyj mój kurs, w którym pokazuję jak stworzyć projekt koncepcyjny w Archicadzie i omawiam w nim również ten temat.

Pracuj w tym schemacie:

  • zapisz widok (dostosowując parametry widoku do swoich potrzeb)
  • stwórz szablon arkusza na którym umieść tabelę rysunkową oraz ramkę wskazującą marginesy
  • utwórz nowy arkusz, bazujący na wcześniej stworzonym schemacie
  • przenieś widok na arkusz
  • publikuj arkusze za pomocą publikatora projektu, dzięki temu przy pomocy jednego przycisku będziesz w stanie generować aktualne rysunki.

Błąd nr 3: Zmiana ustawień widoku w pasku podręcznym

Kiedy mamy otwarty konkretny widok naszego projektu i chcemy zmienić jakiś jego parametr np. (kombinację warstw), należy to zrobić w ustawieniach widoku. Osoby początkujące zmieniają ustawienia na pasku podręcznym, po czym kiedy otworzą inny widok i wrócą do poprzedniego to zmiany nie zostaną zapisane. Zmiany parametrów widoku z poziomu paska podręcznego wpływają na widok tylko tymczasowo.

Żeby skutecznie zmienić sposób wyświetlania widoku, należy wejść w ustawienia widoku:

Błąd nr 4: Nie korzystanie z wariantów graficznych 

W tym miejscu znowu przypominam sobie własne grzechy. Kiedy robiłem dyplom inżynierski, chciałem uzyskać efekt szarych ścian z czarną linią obrysu. W taki sposób prezentowane są projekty w miesięczniku Architektura Murator i w tamtym czasie ta grafika przypadła mi do gustu. Wchodziłem więc w ustawienia: Rzut i Przekrój i w tym miejscu zastępowałem pióra wypełnień. Była to bardzo mozolna praca, bo w taki sam sposób ręcznie zmieniałem wyświetlanie dla wszystkich elementów w projekcie.

Żeby uzyskać efekt szarych ścian wystarczy użyć narzędzia: Zastąpienia graficzne, przy jego pomocy, tworzymy reguły zastąpień i ustalamy w jaki sposób mają być wyświetlane poszczególne elementy. Krok po kroku opisałem jak korzystać z tego narzędzia w tym wpisie.

Błąd nr 5: Powrót do Autocada w przypadku rysowania detali

Bardzo częstym mitem jest, że programy korzystające z technologii BIM są mało dokładne, ciężko w nich uzyskać szczegółowe rysunki. Oczywiście jest to bzdura. Z racji że rysunki w Archicadzie generowane są na podstawie modelu, mogłoby wydawać się, że aby uzyskać bardzo szczegółowy detal jakieś części budynku, musimy najpierw wszystko wymodelować. Oczywiście ogólna zasada brzmi, że model powinien być jak najbardziej dopracowany, ponieważ to przyspiesza później pracę, ale nie wszystko musi być w modelu. Nie będziemy przecież modelować każdej śrubki w przypadku detalu attyki (tutaj wypadałoby poruszyć kwestię LOD- Level of detail, ale o tym w innym wpisie).

Do rysowania detali, jest w Archicadzie przeznaczone specjalne narzędzie Detal. Przy pomocy tego narzędzia pobieramy dany fragment naszego projektu do obszaru roboczego, gdzie następnie wszystko zamieniane jest na linie i wypełnienia. W ten sposób jesteśmy w stanie dodawać do rysunku elementy niezależne od modelu, rysujemy tak jak w klasycznym programie CAD 2D. Z tą różnicą, że rysunek detalu jest zintegrowany z naszym projektem, należy do struktury projektu i ma swoje odniesienie np. podczas eksportu modelu do aplikacji BIMx.

Dzięki narzędziu Detal, jesteś w stanie dodawać do rysunków płaskie elementy niezwiązane bezpośrednio z modelem. 

Błąd nr 6: Używanie niezależnych etykiet i wymiarów

Jest to jeden z nawyków o których pisałem we wstępie, pozostałość po rysowaniu w CAD 2D. Tworzenie niezależnych etykiet wprowadza dużo dodatkowej pracy. Załóżmy że na etapie projektu wykonawczego musimy zmienić nazwę ścian zewnętrznych, która reprezentowana jest przez etykietę. W przypadku niezależnej etykiety czeka nas mozolna praca ręcznego zmieniania nazwy na każdej kondygnacji, przekroju itd.

Natomiast w przypadku etykiety powiązanej z elementem, zmiana nazwy ściany nie wymaga od nas żadnego zaangażowania. Wszystkie etykiety  powiązane ze ścianami zewnętrznymi zmienią się automatycznie. Dokładnie tak samo wygląda sprawa z wymiarowaniem.

Błąd nr 7: Rysowanie elementów budynku w 2D

Zaczynając pracę w Archicadzie, na pewno trafisz w pewnym momencie na problem związany z modelowaniem. Nie będziesz wiedzieć, jak stworzyć dane schody, czy dach. W tym momencie dużą pokusą jest po prostu narysowanie tego elementu na płasko. Niestety, jest to często dodawanie sobie pracy.

Rysując na płasko schody, musimy wstawić je ręcznie na wszystkich rzutach i narysować ręcznie ich przekrój, na własnym przykładzie wiem że warto chwilę dłużej zastanowić się jak wymodelować dany element niż rysować wszystko ręcznie. W końcowym rezultacie, pójście na skróty zajmie Ci wiele więcej czasu.

Rysowanie elementów na płasko, przysporzy Ci więcej pracy. W tym przypadku schody nie pojawią się przecież w widokach 3D ani na innych rysunkach, więc będzie trzeba narysować je ręcznie.

Błąd nr 8: Przypadkowe usuwanie elementów

Kolejny błąd wynikający z nawyków pozostałych po pracy w programach CAD 2D. W Autocadzie usunięcie jednej osi konstrukcyjnej z przekroju, nie będzie miało wpływu na pozostałe rysunki. Natomiast w programach bazujących na modelu, usunięcie jednego elementu np. w widoku elewacji, sprawi że zniknie on na wszystkich rysunkach.

Jeśli chcesz ukryć jakiś element w danym widoku możesz zrobić to na kilka sposobów:

  • stworzyć nową kombinacje warstw
  •  skorzystać z opcji reprezentacji modelu
  •  wykorzystać narzędzie etapów przebudowy (więcej o etapach przebudowy, dowiesz się z tego wpisu).

Błąd nr 9: Umiejscowienie modelu daleko od punktu 0

W przeciwieństwie do programów CAD 2D, umiejscowienie projektu w Archicadzie bardzo daleko od początku układu współrzędnych lub lokalizacja modeli daleko od siebie, może spowodować wiele błędów. Najczęściej w takim przypadku pojawiają się błędy z wyświetlaniem projektu, takie jak zniekształcenia, migotanie lub znikanie poszczególnych elementów.

Błąd nr 10: Przywiązywanie dużej wagi do nazw narzędzi

Kiedy zaczynamy swoją przygodę z AC mocno przywiązujemy się do nazw poszczególnych narzędzi. Zakładamy, że jeśli w projekcie mamy skomplikowaną formę dachu to koniecznie musimy wykonać ten element dedykowanym narzędziem Dach. Wywołuje to często frustracje u początkujących użytkowników i nie raz słyszałem, że niektórych rzeczy po prostu nie da się wymodelować.

Tym czasem, nie warto zawsze trzymać się sztywno nazw narzędzi projektowych. Tworząc skomplikowaną płaszczyznę dachu, możemy posłużyć się narzędziem Siatka, aby w łatwy sposób uzyskać oczekiwany kształt. Jeśli chcesz zobaczyć w jaki sposób można modelować nieoczywiste rzeczy zapraszam Cię do wpisu, gdzie pokazuję krok po kroku w jaki sposób wymodelować latarnię morską w Stilo na podstawie oryginalnego projektu.

Podsumowanie

Każda osoba początkująca w Archicadzie, przechodzi podobną drogę i popełnia błędy. Mam nadzieję, że jeśli jesteś na początku swojej przygody z projektowaniem w BIM, to dzięki temu artykułowi unikniesz kilku z nich. Oczywiście, nie wyeliminujesz wszystkich błędów od razu, skup się na jednym i po kolei wyrabiaj w sobie dobre nawyki 🙂

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim z innymi!

To również może Ci się spodobać:

Picture of Autor: Kacper Kłos

Autor: Kacper Kłos

Prowadzę biuro architektoniczne Kłos Studio. Współpracuję również z innymi pracowniami, gdzie na co dzień zajmuje się projektowaniem w ARCHICAD.
Ostatnio zacząłem też dzielić się wiedzą na blogu akademiaarchicada.pl oraz na youtube (Akademia Archicada).