10 Narzędzi Które Musisz Znać Aby Sprawnie Modelować W Archicad [Wideo]

latarnie archicad

Pamiętam jak byłem sfrustrowany kiedy pierwszy raz próbowałem wymodelować coś bardziej skomplikowanego niż ściany i strop w Archicadzie…
Na początku korzystania z programu sądziłem, że nie możliwe jest stworzenie niestandardowych elementów takich jak ornament na historycznej kamienicy albo ściana z boniowaniem.
Z tego powodu wiele razy odbijałem się od programu i wolałem zaprojektować dany element na płasko, zamiast zastanawiać się jak coś zrobić. Robiłem tak mimo świadomości, że raz stworzony element w 3D, będzie generowany na wszystkich rysunkach i ostatecznie znacznie oszczędzi mi pracy.
Pewnego dnia szukając na YouTube informacji na temat Archicada, natknąłem się na film prezentujący proces modelowania wieży kościoła Sagrada Familia, później obejrzałem podobny materiał o lotnisku Dulles w Waszyngtonie. Wtedy uświadomiłem sobie, że znam wszystkie potrzebne narzędzia, ale nie wykorzystuje ich pełnego potencjału.


Poniżej prezentuje Ci listę 10 narzędzi, których poznanie i opanowanie pozwoli Ci swobodnie modelować w Archicadzie.

WAŻNE: pamiętaj, aby nie myśleć o nich szablonowo, tzn. narzędzie dach nie zawsze musi być dosłownie dachem. Może być elementem ściany, jeśli tego wymaga założona geometria.

 

10 Narzędzi Które Musisz Znać Aby Sprawnie Modelować W Archicad

Wszystkie z poniższych narzędzi prezentuję na przykładzie modelu latarni morskiej w Stilo, zależało mi na tym, aby pokazać Ci, że w Archicadzie można wymodelować niestandardowe obiekty.

Poniżej umieściłem wideo prezentujące cały proces modelowania latarni, wyjaśniam w nim dokładnie jak korzystać z poszczególnych narzędzi.

1. Profile Złożone

Jest to narzędzie, które pozwala na definiowanie przekrojów dla ścian, belek, słupów czy poręczy. W moim przykładzie użyłem go do stworzenia fundamentów pod latarnią oraz belki zwieńczającej poszycie budowli.

profile złożone archicad
Elementy latarni stworzone Profilem Złożonym

Dany przekrój rysujemy za pomocą wypełnienia, a następnie definiujemy czy ma być prostopadły do płaszczyzny wstawiania (ściana i belka) czy równoległy do płaszczyzny wstawiania (słup).

Możemy również wprowadzać modyfikatory do przekrojów, czyli sprawić, że po wstawieniu danego elementu będziemy mogli dowolnie przesuwać poszczególne krawędzie przekroju. W przypadku fundamentów pod latarnią, za pomocą modyfikatorów możliwe jest np. rozszerzanie ścian fundamentu lub zmiana ich wysokości. Więcej na ten temat piszę w dokumencie 5 trików w Archicad które musisz znać, możesz go pobrać, jeśli chcesz dowiedzieć się jak wprowadzać modyfikatory.

2. Przegroda Strukturalna

Narzędzie pozwala na wstawianie elementów składających się z paneli oraz profili. W pierwszej chwili można pomyśleć, że nada się głównie do tworzenia przeszklonych ścian kurtynowych albo witryn.

Panele można definiować jako szklane, ale również jako puste lub pełne i nadać im dowolny materiał czy kolor. Podobnie jest z profilami, możemy ustawić ich przekrój i położenie, wstawić je prostopadle, równolegle oraz skośnie do panelu lub ustawić je jako niewidoczne.

Te wszystkie możliwości pozwoliły mi na stworzenie metalowego poszycia latarni oraz witryny ze skośnymi profilami.

przegroda strukturalna archicad
Elementy latarni stworzone Przegrodą Strukturalną

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak stworzyć przegrodę strukturalną o dowolnym motywie, piszę o tym w dokumencie 5 trików w Archicad które musisz znać.

3. Operacje Na Elementach Bryłowych

Jest to narzędzie, które pozwala na pobieranie elementów i wykonywanie operacji takich jak: część wspólna, dodawanie, odejmowanie czy odejmowanie z odcięciem góry lub dołu.

W ten sposób możemy wycinać dowolne kształty ze wszystkich elementów Archicada. Jeśli chcesz uzyskać np. niestandardowe zakończenie belki lub wyciąć organiczny kształt w ścianie to Operacje Na Elementach Bryłowych pozwolą Ci na to wszystko.

W prezentowanym przykładzie latarni morskiej użyłem Operacji Na Elementach Bryłowych do wycięcia otworów dla okien i drzwi w poszyciu. Można było zrobić to w inny sposób, ustawić odpowiedni panel w Przegrodzie Strukturalnej i zamienić go na okno lub drzwi. W tym przypadku zdecydowałem się jednak na wycinanie otworów, ponieważ osiągnąłem ten sam efekt w krótszym czasie.

W dokumencie 5 trików w Archicad które musisz znać pokazuję jak uzyskać dowolny kształt obiektu przy użyciu tego narzędzia.

4. Kształt

Jeśli korzystasz lub korzystałeś kiedyś ze Sketchupa, to narzędzie Kształt działa bardzo podobnie i jest takim Sketchupem w pigułce. Pozwala nam narysować dowolną geometrię, a następnie modyfikować ją poprzez wytłaczanie, rozsuwanie krawędzi czy zaokrąglanie i ścinanie. Ornamenty, meble i inne skomplikowane rzeczy nie są problemem, korzystając z Kształtu.

Przy pomocy tego narzędzia udało mi się zrobić trzy różne belki wspornikowe i iglicę zgodnie z projektem latarni.

kształt archicad
Elementy latarni stworzone Kształtem

5. Własne Skrzydło Drzwi

Narzędzie pozwala nam zdefiniować własne skrzydło dla drzwi. Jest to bardzo pomocne jeśli mamy w projekcie konkretny model drzwi, którego nie ma w bibliotekach BIM, albo kiedy chcemy przenieść istniejące drzwi o niestandardowym wyglądzie do projektu Archicada.

W prezentowanym przykładzie latarni morskiej przy pomocy narzędzia Kształt oraz Własne Skrzydło Drzwi zrobiłem drzwi wejściowe do latarni.

własne skrzydło drzwi archicad
Element latarni stworzony narzędziami Kształt oraz Własne Skrzydło Drzwi

6. Balustrada

Narzędzie pozwala na tworzenie przegród za pomocą takich elementów jak: profile podłużne, tralki, panele czy poręcze. Możemy w ten sposób stworzyć prostą balustradę na tarasie czy na schodach, ale również dzięki panelom, zaprojektować bardziej złożone balustrady z maskownicami.

Przy pomocy narzędzia Kształt jesteśmy w stanie zaprojektować dowolną formę i zdefiniować ją jako słupek czy poręcz balustrady. W ten sposób możliwe jest uzyskanie dowolnej balustrady.

W prezentowanym przeze mnie przykładzie latarni użyłem narzędzia Balustrada do stworzenia dwóch balustrad składających się z tralek i kilku profili podłużnych. Zrobiłem też płotek przeciwśniegowy o nachyleniu 60 stopni, ponieważ mamy możliwość pochylania balustrady pod dowolnym kątem.

balustrada archicad
Elementy latarni stworzone Balustradą

7. Dach

Dach to narzędzie, którego nazwa od razu kojarzy się tylko z przykryciem budynku. Możliwości zastosowania tego narzędzi są jednak wiele większe. Dachem możemy modelować wszystkie spadki, jakie występują w naszym projekcie.

Tworząc stropodach, posadzkę w garażu albo balkon narzędzie Dach sprawdzi się idealnie, i pozwoli wymodelować założone nachylenie płaszczyzn.

W moim przykładzie pokazuję jak wykonać zadaszenie latarni morskiej oraz zwieńczenie muru oporowego przy schodach.

Elementy latarni stworzone Dachem

Więcej na temat tworzenia spadków w stropodachu przy użyciu narzędzia Dach, możesz dowiedzieć się w dokumencie 5 trików w Archicad które musisz znać. Pokazuję tam jak zrobić stropodach ze spadkiem krok po kroku.

8. Strop

Jest to narzędzie w Archicadzie, które pozwala na wstawianie poziomych przegród o jednorodnej lub warstwowej strukturze. W połączeniu z innymi narzędziami np. Dachem daje duże możliwości. Załóżmy, że chcesz stworzyć balkon o danym nachyleniu. W tym celu tworzysz strop z betonu oraz dach nachylony pod odpowiednim kątem z tego samego materiału. Teraz wystarczy, że dopasujesz do siebie oba elementy i użyjesz narzędzia Złącz. W ten sposób otrzymasz zakładaną geometrię.

Więcej informacji o łączeniu stropów i dachów znajdziesz w dokumencie 5 trików w Archicad które musisz znać.

9. Ściany

Najczęściej używane narzędzie podczas projektowania budynków w Archicadzie. Wydawało by się, że ściana to ściana i przy użyciu tego narzędzia nie jesteśmy w stanie zrobić nic więcej niż prostopadłościenny kształt.

Wykorzystując Profile Złożone i Operacje Na Elementach Bryłowych to z pozoru banalne narzędzie daje w rzeczywistości ogromne możliwości. Możemy przecież dowolnie określić przekrój ściany, jej nachylenie, kształt otworów lub wycięć.

W prezentowany przeze mnie przykładzie pokazuję jak zrobić pochyłą, okrągłą ścianę o różnych wysokościach oraz jak wstawić w nią okno.

ściana archicad

10. Schody

W 23 wersji Archicada mamy wiele opcji dostosowania schodów do naszych potrzeb. Możemy dokładnie określić konstrukcję biegu, spocznika oraz wykończenie wszystkich elementów.

Niestandardowy kształt schodów możemy uzyskać po wstawieniu biegu i użyciu opcji Modyfikacji. W ten sposób jesteśmy w stanie zmienić kształt schodów czy poszczególnych stopni.

Przy wstawianiu schodów ważne jest odpowiednie ustawienie widoczności w zależności od kondygnacji. Możemy to dostosować w zakładce: Reprezentacja na rzucie. Na ten temat na pewno powstanie osobny wpis.

Podsumowanie

Jeśli chcesz modelować sprawnie w Archicadzie, korzystaj ze wszystkich jego podstawowych narzędzi, ale nie szufladkuj ich ten sposób, że belkę musisz wykonać narzędziem Belka. Jeśli wymaga tego sytuacja, możesz wymodelować ją kształtem lub na przykład stropem. Każdemu elementowi w Archicadzie możemy nadać odpowiednią klasyfikację w ustawieniach elementu. Jeśli więc w zestawieniach będziesz chciał obliczyć objętość betonu potrzebną do stworzenia wszystkich belek w budynku, wystarczy, że nadasz im klasyfikację Belka i ustawiając odpowiednio schemat zestawienia. Archicad policzy objętość we właściwy sposób. Tak samo w przypadku eksportu pliku do formatu IFC, nadając kształtowi klasyfikację Belka, w programie obsługującym to rozszerzenie, obiekt ten będzie traktowany jako belka. Nie przejmuj się więc, że dany element nie jest stworzony dedykowanym narzędziem.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim z innymi!

To również może Ci się spodobać:

Picture of Autor: Kacper Kłos

Autor: Kacper Kłos

Prowadzę biuro architektoniczne Kłos Studio. Współpracuję również z innymi pracowniami, gdzie na co dzień zajmuje się projektowaniem w ARCHICAD.
Ostatnio zacząłem też dzielić się wiedzą na blogu akademiaarchicada.pl oraz na youtube (Akademia Archicada).