5 najlepszych narzędzi w Archicadzie, o których prawdopodobnie nie słyszałeś.

Kiedy kilka lat temu po raz pierwszy włączyłem Archicada, nie miałem problemu z odnalezieniem się w tym programie. Interfejs zaprojektowany jest w czytelny sposób i każda, nawet początkująca osoba jest w stanie intuicyjnie znaleźć najważniejsze funkcje oprogramowania. Jednak istnieją również bardziej pochowane narzędzia. W tym wpisie chciałbym pokazać Ci pięć (moim zdaniem) najlepszych narzędzi, o których prawdopodobnie nie słyszałeś.

Przy okazji tego artykułu przygotowałem poniższe wideo, wersję tekstową znajdziesz poniżej filmu:

1: Menedżer ID

Jedno z najlepszych, niedocenianych narzędzi w AC. Jeśli chcesz uporządkować ID w projekcie, Menedżer ID jest po prostu niezastąpiony. W prezentowanym przykładzie okna posiadają losowo przypisane ID. Pokażę Ci jak w kilka sekund uporządkować je według naszych potrzeb.

okna z losowo przydzielonym ID

Wchodzimy w Dokument>Dodatki do zestawień> Menedżer ID elementów. Wybieramy Typ elementu, w naszym przypadku Okno. Z listy dostępnych kryteriów wyszukujemy Szerokość oraz Długość. Dzięki temu okna o takich samych parametrach w kontekście szerokości i długości będą miały to samo ID.

Teraz ustawiamy format ID. W prezentowanym przykładzie ID okna składa się z dwóch składników: tekstu (O) oraz licznika( numeru porządkowego).

Ostatnim krokiem jest wciśnięcie przycisku Zmień ID. Voila, okna w naszym projekcie mają poprawnie zdefiniowane ID.

 

2: Edycja elementów kondygnacjami

Jak sama nazwa wskazuje, narzędzie to pozwala nam na kopiowanie, wycinanie lub usuwanie poszczególnych elementów z kondygnacji. W prezentowanym przykładzie zaznaczam Wszystkie typy elementów i wybieram operację: Kopiuj. Dzięki temu, dwoma kliknięciami kopiuję całość kondygnacji parteru na Poziom +1.

 

3: Znajdź i zastąp tekst

Jeśli chcemy zmienić teksty występujące w projekcie, nie musimy robić tego ręcznie. Wystarczy odnaleźć narzędzie Znajdź i zastąp tekst.(Edycja>Znajdź i zastąp tekst). Tak jak w przykładzie poniżej mamy metryczki stref oznaczone M1.(nr mieszkania )1(nr kondygnacji).01(nr porządkowy pomieszczenia). Po skopiowaniu metryczek na wyższą kondygnację należy zmienić numer mieszkania oraz numer kondygnacji.

W tym celu uzupełniamy pola w oknie Znajdź i zastąp tekst tak jak na zdjęciu powyżej. Następnie klikamy w przycisk Rozpocznij szukanie.

Otwiera nam się kolejne okno, gdzie możemy zobaczyć wszystkie elementy z podanym tekstem do zastąpienia. Teraz klikamy w Zastąp i gotowe.

4: Nadaj ustawienia

Nadaj ustawienia czyli popularna strzykawka. Możesz zastanawiać się, co to narzędzie robi w tym miejscu. Przecież „strzykawka” jest jednym z popularniejszych funkcji w AC. Zgadzam się, ale nie każdy wie, że strzykawka działa również w oknie ustawień. Kiedy chcemy zmienić na przykład typ okna z dwuskrzydłowego na pojedyncze wystarczy, że wejdziemy w ustawienia tego okna i przytrzymując Ctrl+ Alt wybierzemy inny typ okna. W ten sposób wszystkie wcześniej nadane parametry naszego okna pozostaną bez zmian. Zmianie ulegnie jedynie typ, czyli okno zamieni się z dwuskrzydłowego na pojedyncze.

Klikamy w okno, którego typ chcemy zmienić i wchodzimy w ustawienia (Ctrl+T).

Przytrzymujemy Ctrl+Alt( nadaj ustawienia) i klikamy w interesujący nas inny typ okna.

Okno zachowało swoje wszystkie parametry, zmienił się tylko typ okna.

5: Wykrywanie kolizji

Kiedy chcemy szybko sprawdzić czy jakieś elementy w naszym projekcie nie nachodzą lub nie przenikają się ze sobą, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z narzędzia Wykrywanie kolizji. Dzięki tej funkcji dosłownie kilkoma kliknięciami sprawdzisz na przykład czy obiekty takie jak meble nie nachodzą na ściany.

Aby uruchomić to narzędzie, klikamy w Projekt>Kontrola modelu>Wykrywanie kolizji.

Otworzy się okno, w którym ustawiamy parametry dla dwóch grup. W naszym przykładzie w pierwszej grupie ustawiamy typ elementu: Ściany. W drugiej grupie ustawiamy kryteria jako Obiekt. W ten sposób program sprawdzi kolizje między tymi dwoma grupami w całym projekcie.

Po kliknięciu przycisku Sprawdź, otworzy się okno Raportu kontroli modelu. W oknie tym pokażą się wszystkie kolizje, jakie znalazł program. Aby przejść bezpośrednio do danej kolizji, wystarczy w nią dwukrotnie kliknąć.

Po dwukrotnym kliknięciu program podświetli obiekty pomiędzy którymi dochodzi do kolizji.

Podsumowanie

Jestem bardzo ciekaw czy znałeś wszystkie powyższe narzędzia i czy korzystasz z nich na co dzień. Ja stosunkowo niedawno dowiedziałem się o istnieniu menedżera ID, aktualnie korzystam z niego prawie przy każdym projekcie. 🙂

 

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim z innymi!

To również może Ci się spodobać:

Picture of Autor: Kacper Kłos

Autor: Kacper Kłos

Prowadzę biuro architektoniczne Kłos Studio. Współpracuję również z innymi pracowniami, gdzie na co dzień zajmuje się projektowaniem w ARCHICAD.
Ostatnio zacząłem też dzielić się wiedzą na blogu akademiaarchicada.pl oraz na youtube (Akademia Archicada).