7 najlepszych miejsc do nauki ArchiCAD-a i BIM w internecie

Na pierwszym roku studiów na Politechnice Gdańskiej, idąc korytarzem na Uczelni, zobaczyłem wiszący w gablocie plakat informujący o darmowym szkoleniu z programu Archicad. Wtedy po raz pierwszy dowiedziałem się, że jest jakaś alternatywa dla AutoCAD-a i postanowiłem z ciekawości, zobaczyć co ta enigmatyczna aplikacja ma do zaoferowania. Szkolenie prowadził Rafał Dzięgielewski, dystrybutor Archicada, który otworzył mi oczy na to, jak może wyglądać proces projektowy w XXI wieku.

Od tego czasu chciałem dowiedzieć się jak najwięcej na temat pracy w tym programie oraz poznać ideę Building Information Modeling.

Skarbnicą wiedzy w tym temacie jest oczywiście internet, w sieci można znaleźć wiele bezcennych miejsc, gdzie użytkownicy Archicada oraz specjaliści w dziedzinie cyfrowych narzędzi w budownictwie dzielą się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.

Poniżej przedstawiam Ci listę 7, moim zdaniem najlepszych miejsc do nauki Archicad-a oraz BIM w internecie. Gorąco polecam zapoznać się ze wszystkimi z nich, możesz nauczyć się bardzo wiele od osób publikujących tam swoje treści.

Lista w kolejności alfabetycznej

Bloga BIM Corner prowadzą praktycy, na co dzień pracujący w czołowych norweskich firmach. Chłopaków z BIM Corner, po raz pierwszy miałem przyjemność zobaczyć na wydarzeniu organizowanym przez Sopocką Szkołę Wyższą pod nazwą SOPOCKIE HELLO BIM! Było to bardzo inspirujące spotkanie, na którym można było zobaczyć wiele przykładów inwestycji w Skandynawii, zrealizowanych w technologii BIM. Wtedy uświadomiłem sobie, że BIM w Polsce jest jeszcze na początku długiej drogi i że mamy od kogo się uczyć odpowiednich standardów i efektywnego wykorzystywania tej technologii w praktyce.

Osobista notatka: Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji na HELLO BIM w Sopockiej Szkole Wyższej, szczęka opadła mi do ziemi. Jedną z bardziej zaskakujących rzeczy był fakt, że na budowie można w ogóle nie korzystać z papierowych wersji projektu, zamiast tego pozyskiwać informacje o projekcie z BIM Kiosk-ów.

Szymon Janczura jest właścicielem portalu BIMV z kursami dla inżynierów. Osoby pracujące w branży budowlanej czyli w szczególności architekci, konstruktorzy czy instalatorzy znajdą tutaj wiele wartościowych kursów przedstawiających specjalistyczne narzędzia projektowe. Oprócz tego na blogu BIMV, znajdują się ciekawe artykuły z zakresu obsługi programów czy efektywnej nauki.

Osobista notatka: bardzo podoba mi się pomysł portalu, który prowadzi Szymon, jego ogromnym atutem jest to że wszystkie kursy prowadzone są przez polskich specjalistów, mamy więc możliwość poznania specjalistycznego oprogramowania w ojczystym języku.

Chyba najdłużej działająca osoba w internecie zajmująca się Archicadem. Najstarszy film, na jego kanale YouTube, pochodzi z 2011 roku! Eric w swoich tutorialach porusza bardzo ciekawe kwestie związane z modelowaniem oraz usprawnieniem pracy w Archicadzie. Poza tym raz na jakiś czas nagrywa filmy z architektami z całego świata, gdzie analizują projekty powstałe w programie. Możemy zobaczyć jak inni użytkownicy korzystają z AC i poznać tajniki ich pracy.

Osobista notatka: Uwielbiam filmy Erica, w których od A do Z opowiada o poszczególnych narzędziach, Najbardziej dziękuję mu za tutorial o dachach, dzięki niemu dachy w AC nie mają już przede mną tajemnic 🙂

John w swoich filmach zajmuję się różnymi zaawansowanymi technikami modelowania. Opowiada również dużo o wtyczkach do AC, jak chociażby MEP Modeler. Najbardziej lubię jego filmy o zarządzaniu informacją w programie, John jest prawdziwym mistrzem Exela i świetnie łączy ze sobą narzędzie Microsoftu z funkcjonalnością Archicada.

Osobista notatka:  Z każdego filmu Johna uczę się czegoś nowego na temat pracy w Archicadzie, jeśli myślisz że wiesz już wszystko o AC, wejdź na kanał CONTRABIM 🙂

Facebook to straszny pożeracz czasu, scrollowanie tablicy z pierdołami na FB potrafi wciągnąć na długie godziny. Z tego powodu korzystam z aplikacji Kill News Feed, która skutecznie blokuje wszystkie informacje na moim „Wallu”. Jednak grupy na Facebook-u to prawdziwy skarb, szczególnie jeśli zrzeszają ludzi o podobnych zainteresowaniach. Moją ulubioną grupą jest Archicad Polska e –porady, jak sama nazwa wskazuje możemy na niej zadać pytanie odnośnie pracy w programie i zawsze jedna z ponad 3000 osób pomoże rozwiązać nasz problem. Jest to prawdziwa skarbnica wiedzy i miejsce, które odwiedziłbym w pierwszej kolejności w przypadku pytania związanego z AC.

Osobista notatka: Na szczególne uznanie zasługują Administratorzy grupy, którzy bardzo aktywnie udzielają się w dyskusji, myślę że to właśnie dzięki nim społeczność użytkowników Archicada jest tak skłonna do wzajemnej pomocy.

EDIT(wrzesień 2020): Grupa z niewyjaśnionych przyczyn się zamknęła, na szczęście powstała nowa i zaczyna gromadzić społeczność od nowa 🙂 https://www.facebook.com/groups/1957754384358641

Beata Skrzypiec prowadzi platformę NORMA.EDU.PL, zajmuje się nauczaniem Archicada, Vectorworks, Twinmotion, Lumiona czy Sketchupa. Swoje kursy kieruje głównie do architektów wnętrz, wspiera projektantów różnymi obiektami, teksturami i dodatkami przydatnymi podczas tworzenia projektów. Prowadzi również kanał na YouTube, gdzie w krótkich wideo przedstawia zagadnienia związane z pracą w AC.

Osobista notatka: Beata była pierwszą osobą zajmującą się Archicadem, którą znalazłem na YouTube, to dzięki niej byłem w stanie zacząć samodzielnie pracować w Archicadzie na studiach.

Warto uczyć się u źródła, dlatego często zaglądam na oficjalny kanał YouTube Archicada. Można tam znaleźć niezliczone ilości filmów pokazujące możliwości programu. Jest tam również masa typowych filmów poradnikowych i kiedy potrzebuję informacji na temat jakiegoś narzędzia, przeważnie znajduję odpowiedź właśnie w tym miejscu.

Osobista notatka: Polecam każdemu kto chce być na bieżąco z nowymi funkcjonalnościami programu.

Podsumowanie

Tak przedstawia się lista miejsc, z których czerpię informację o pracy w Archicadzie i BIM, jestem wdzięczny wszystkim tym osobom, które tworzą wartościowe materiały bo wiele się od nich uczę.

Mam jednak pytanie do Ciebie.

Skąd Ty pozyskujesz wiedzę o Archicadzie i BIM?  Jeśli znasz wartościową stronę, bloga lub grupę, podziel się proszę tą informacją w komentarzu 🙂

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim z innymi!

To również może Ci się spodobać:

Autor: Kacper Kłos

Autor: Kacper Kłos

Prowadzę biuro architektoniczne Kłos Studio. Współpracuję również z innymi pracowniami, gdzie na co dzień zajmuje się projektowaniem w ARCHICAD.
Ostatnio zacząłem też dzielić się wiedzą na blogu akademiaarchicada.pl oraz na youtube (Akademia Archicada).