Jeszcze do niedawna można się było zastanawiać czy oby na pewno warto zacząć korzystać z technologii BIM. Inwestorzy nie mieli pojęcia, czym jest Building Information Modeling. W ustawie o zamówieniach publicznych nie było mowy o konieczności użycia BIM-u. Na uczelniach wykładowcy zachęcali raczej do powrotu do deski kreślarskiej niż korzystania z nowoczesnych, cyfrowych narzędzi wspomagających projektowanie. Poza tym przejście na BIM wymagało zainwestowania czasu i pieniędzy.
Dzisiaj na początku 2021 roku patrząc na zmiany zachodzące w branży budowlanej w Polsce i na świecie uważam, że pytanie czy warto korzystać z BIM-u, (a w szczególności z Archicada) jest retoryczne. Poniżej przedstawiam 5 powodów, dla których warto, a nawet należy zainteresować się tym tematem i zacząć na co dzień korzystać z technologii BIM.
Mimo tego, że temat odnosi się do BIM-u w ogóle, to w moim artykule piszę w kontekście wykorzystania konkretnie Archicada. Na końcu wpisu wyjaśniam, dlaczego uważam, że Archicad jest najlepszym wyborem szczególnie dla małych i średnich pracowni architektonicznych.
Przy okazji tego artykułu przygotowałem poniższe wideo, wersję tekstową znajdziesz poniżej filmu:
1: Korzyści wynikające z korzystania z technologii BIM
No właśnie dlaczego BIM? Po co właściwie zmieniać sposób projektowania budynków skoro dotychczasowe kreślenie w programach CAD 2D daje radę? Myślę, że od razu zauważalną korzyścią jest zwiększenie efektywności. Projektowanie w Archicadzie oszczędza nam wykonywania mechanicznej pracy w postaci kreślenia wszystkich rysunków „od zera”. Dzięki projektowaniu w 3D jesteśmy w stanie wygenerować automatycznie widoki elewacji, przekroje, detale, analizy nasłonecznienia czy widoki aksonometryczne. Dzięki temu możemy skupić się na projektowaniu zamiast na tworzeniu rysunków. Konsekwencją poświęcenia większej ilości czasu na samo projektowanie jest wyższa jakość projektu. Poświęcając chwilę czasu na przygotowanie wzorca w Archicadzie, jesteśmy w stanie zautomatyzować większość procesów (zestawienia stolarki, zestawienia powierzchni, struktura projektu, grafika rysunków, przedmiar) dzięki czemu, znacząco skracamy czas przygotowania dokumentacji projektowej.
Projektując w BIM, pracujemy równolegle na rzutach i bryle budynku. Jesteśmy w stanie wykonać wizualizacje na wczesnym etapie projektu. Za pomocą Twinmotion czy BIMx mamy możliwość bez wysiłku przedstawić nasz projekt inwestorowi w atrakcyjny i czytelny sposób. Na kolejnych etapach wtajemniczenia możemy zacząć współpracować z branżystami pracującymi w technologii BIM. Pozwoli to na skuteczne wykrywanie kolizji i sprawniejszą komunikację między stronami zaangażowanymi w projekt. Uzyskujemy również łatwiejszy dostęp do informacji, wprowadzając odpowiednie dane, jesteśmy w stanie przygotować symulację budowy i dokładnie zaplanować kolejne etapy powstawania budynku. Dodając do elementów w budynku informacje o kosztach, będziemy mogli przygotować dokładne kosztorysy. Poza tym cyfrowy model z zawartymi w nim informacjami jest cennym źródłem informacji dla użytkowników budynku i pozwala lepiej nim zarządzać w całym cyklu istnienia nieruchomości.
2: Cyfryzacja procesu budowlanego w Polsce
W wielu krajach na Zachodzie technologia BIM rozgościła się na dobre i jest skutecznie wykorzystywana od wielu lat. Jednym z krajów z wysoko rozwiniętą technologią BIM jest Norwegia. W tym artykule dowiesz się, jak wygląda BIM w Norwegii. Jest to wywiad z Konradem Fugasem, specjalistą BIM mającym wieloletnie doświadczenie w pracy w Norwegii. Nie tylko Skandynawia może pochwalić się skuteczną implementacją BIM-u. Wielka Brytania, Stany Zjednoczone czy Australia również skutecznie wdrożyły BIM w sektorze budowlanym. Mimo tego, że od lat branża budowlana stoi w miejscu i charakteryzuje się jednym z najniższych poziomów innowacyjności ze wszystkich gałęzi przemysłu, to zmiany są nieuniknione i jak twierdzi wielu specjalistów, BIM całkowicie zastąpi tradycyjne metody realizacji inwestycji budowlanych.
Pod koniec 2019 roku Ministerstwo Pracy, Rozwoju i Technologii wystartowało z projektem pod nazwą „Cyfryzacja procesu budowlanego w Polsce”, którego celem było upowszechnienie elementów BIM na polskim rynku budowlanym. Firma doradcza PwC przy wsparciu Komisji Europejskiej opracowała polskie wzory szablonów BIM oraz stworzyła harmonogram wdrożenia metodyki BIM w zamówieniach publicznych. Już w roku 2014 wskutek wdrożenia dyrektyw Parlamentu Europejskiego, do polskiego prawa zamówień publicznych wprowadzono nowe regulacje, które umożliwiają zamawiającym postawieni wymogu stosowania BIM. Od tamtej pory do końca 2019 roku ilość publicznych postępowań z wymogiem BIM zwiększyła się kilkunastokrotnie.
Analizując proces wdrożenia BIM-u w innych Państwach, można przypuszczać, że ta technologia za kilka lat będzie standardem wymaganym przy wszystkich inwestycjach publicznych w Polsce. Stawianie na innowacyjne rozwiązania przez publicznych inwestorów, (jak pokazuje przykład Norwegii) jest katalizatorem zmian również w sektorze prywatnym. Jeśli pójdziemy za przykładem Państw Zachodnich, BIM prędzej czy później stanie się standardem w całym sektorze budowlanym.
3: Potrzeba specjalistów
Z racji, że coraz więcej firm przekonuje się do implementacji BIM-u, na rynku pojawiły się nowe stanowiska pracy przeznaczone dla osób będących specjalistami w tej dziedzinie. Coraz częściej poszukiwani są asystenci architektów lub inżynierowie dobrze posługujący się oprogramowaniem BIM (Archicad bądź Revit). Firmy które chcą, w pełni korzystać z procesów BIM zatrudniają BIM managerów lub BIM koordynatorów. Na rynku pojawia się również potrzeba sprawnego przejścia na BIM i przearanżowania pracy w biurze pod kątem korzystania z tej technologii. Dlatego ostatnio coraz częściej wynajmowani są specjaliści BIM, których zadaniem jest opracowanie strategii sprawnej implementacji technologii BIM.
Na podstawie raportu płacowego z 2019 roku stworzonego przez firmę HAYS, specjaliści BIM mogą liczyć na wyższe wynagrodzenia niż projektanci na bliźniaczych stanowiskach niepracujący w BIM.
Na rynku pojawiają się również różnego rodzaju szkolenia i kursy dotyczące technologii BIM. Uczelnie wyższe publiczne oraz prywatne uruchomiły kierunki studiów podyplomowych związanych z BIM. Powyższe działania dowodzą, że istnieje coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży.
4: Konkurencyjność
Na zwykłym Kowalskim zamawiającym dom jednorodzinny nie robi wrażenia fakt, że architekt, z którego usług chce skorzystać projektuje w Archicadzie. Natomiast kiedy zaproponujemy mu atrakcyjne wizualizacje i animacje jego wymarzonego domu na wczesnym etapie projektu koncepcyjnego, dodatkowo damy możliwość zwiedzenia budynku przy pomocy VR oraz umożliwimy pełną eksploracji projektu za pomocą smartfonu dzięki aplikacji BIMx, stajemy się w jego oczach atrakcyjniejsi od konkurencji.
Coraz więcej inwestorów np. deweloperów osiedli mieszkaniowych interesuje się tematem wykorzystania BIM. Mają oni większą świadomość korzyści wynikających z użycia tej technologii. Wiedzą, że wykorzystanie cyfrowego modelu pomoże im lepiej przygotować się do realizacji inwestycji. Dokładne szacunki w postaci przedmiaru budowlanego, zgodność dokumentacji projektowej oraz lepsze rozplanowanie budowy w czasie i wyłapania wcześniej potencjalnych problemów obniży cenę budowy. Nie posiadając w swojej ofercie usługi projektowania w technologii BIM, ograniczamy możliwość współpracy z niektórymi inwestorami.
W przetargach publicznych udokumentowanie posiadania doświadczenia i kwalifikacji w wykorzystaniu technologii BIM jest często dodatkowym kryterium poza cenowym, za które otrzymuje się punkty. Biorąc pod uwagę tendencję do coraz większej ilości przetargów z wymogiem wykorzystania BIM, warto mieć doświadczenie w pracy w BIM, aby zwiększyć swoje szanse na wybranie przez zamawiającego naszej oferty.
5: Koszty
Na początku artykułu wspomniałem, że wiele osób zwleka lub nie decyduje się na przejście na BIM, ponieważ wiąże się to z zainwestowaniem czasu oraz pieniędzy. Prawdą jest, że Archicad jest droższy niż oprogramowanie CAD 2D. Natomiast biorąc pod uwagę fakt, że czas przygotowania dokumentacji architektonicznej skraca się (na bazie własnych doświadczeń) o ok. 50%, oraz że mamy większą szansę pozyskania zlecenia, to koszty programu szybko się zwrócą. Poza tym jest wiele możliwość pozyskania programu „za darmo”. Osobiście znam kilka biur, które otrzymały finansowanie na oprogramowanie BIM z Funduszy Europejskich. Ja sam z dofinansowania z Urzędu Pracy kupiłem wieczystą licencję Archicada.
A dlaczego uważam, że to właśnie Archicad jest najlepszym oprogramowaniem BIM dla architektów?
- jest intuicyjny i prosty w obsłudze
- został zaprojektowany z myślą o architektach i tworzeniu projektów kubaturowych
- posiada wiele przydatnych wtyczek takich jak: Twinmotion, Rhino i Grasshopper
- jest znacznie tańszy od swojej bezpośredniej konkurencji czyli Revita (Archicad ok. 20 000pln- licencja wieczysta; Revit ok. 15 000 pln licencja roczna)
- możliwość zakupu licencji wieczystej
Dlatego uważam, że w dłuższej perspektywie niekorzystanie z Archicada jest po prostu nieopłacalne :).
Podsumowanie
Patrząc na to, jak rozwija się branża budowlana na świecie i jakie zmiany zaszły w wielu krajach, można zaryzykować stwierdzeniem, że nie ma odwrotu od BIM. Jest to kolejny krok w drodze do poprawy innowacyjności i produktywności w projektowaniu. Jeśli przekonałem Cię, że Archicad jest najlepszym narzędziem do projektowania w technologii BIM, zachęcam do pobrania mojego darmowego kursu, dzięki któremu zrobisz swój pierwszy projekt w Archicadzie. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Napisz do mnie lub zostaw komentarz.