Czym jest BIMx i dlaczego warto z niego korzystać?

W jaki sposób przedstawić projekt osobie, która nie zna się na rysunkach architektonicznych i nie posiada wyobraźni przestrzennej? Jak atrakcyjnie przedstawić jej dokumentację 2D i model budynku, aby była zadowolona i w pełni zrozumiała Twój projekt? Odpowiedź brzmi: BIMx.

BIMx jest aplikacją stworzoną do interaktywnego prezentowania modelu i dokumentacji 2D. Pozwala na eksplorację i prezentację projektu na urządzeniach mobilnych i w przeglądarce internetowej. Jest to prosty w obsłudze program, który usprawnia komunikację między architektem a klientem lub architektem a projektantem branżowym.

Przy okazji tego artykułu przygotowałem poniższe wideo, wersję tekstową znajdziesz poniżej filmu:

 

Rejestracja na portalu bimx.graphisoft.com

Na początku, aby móc przeglądać projekt na tablecie, telefonie lub w komputerze musimy założyć konto na stronie bimx.graphisoft.com, korzystając z GRAPHISOFT ID. Niezależnie czy korzystamy z Archicada w wersji edukacyjnej czy płatnej mamy możliwość zarejestrowania się na stronie. Teraz należy wysłać plik BIMx na serwer, aby następnie móc otworzyć go w aplikacji lub innym komputerze w przeglądarce. Najpierw jednak należy eksportować projekt w Archicadzie do formatu bimx.

 

Eksport modelu do BIMx

Projekt możemy eksportować do formatu bimx na dwa sposoby. Jak na zdjęciu powyżej z zakładki Plik albo poprzez Publikator. Nie ma większego znaczenia, której metody użyjemy, oby dwa sposoby są dobre. W ustawieniach eksportu ustawiamy w jaki sposób będzie wyglądał nasz model w 3D oraz jaką teczkę arkuszy z dokumentacją 2D chcemy zapisać do bimx.

W prezentowanym przykładzie korzystam z modelu i arkuszy stworzonych przy okazji darmowego kursu, w którym pokazuje jak stworzyć projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego wraz z dokumentacją i wizualizacją w jeden wieczór.

 

Upload pliku na serwer

Kiedy opublikujemy nasz projekt w formacie bimx, następnym krokiem jest załadowanie naszego pliku na serwer. W tym celu przechodzimy do zakładki User profile na stronie bimx.graphisoft.com. Możemy utworzyć nowy folder i przesłać do niego nasz plik. Kiedy plik zostanie załadowany, klikamy w przycisk Publish. W tym momencie możemy już zacząć korzystać z aplikacji i przeglądać projekt.

 

Korzystanie z aplikacji BIMx

Aplikacja pozwala na eksplorację modelu 3D w trybie z wolną kamerą, gdzie możemy przemieszczać się dowolnie po całej scenie lub z perspektywy pierwszej osoby (ikony w prawym, dolnym rogu). Oprócz tego jesteśmy w stanie łatwo przechodzić z płaskiego widoku na arkuszu do widoku 3D (jak na zdjęciu powyżej). Klikając w dowolny element budynku, prawym przyciskiem myszy otwieramy zakładkę Info, w której znajdują się informacje na jego temat.

 

Podsumowanie

Myślę, że BIMx bardzo pomaga w atrakcyjnym i czytelnym dla odbiorcy przedstawieniu projektu. Sposób prezentacji jest nie tylko miły dla oka, ale również posiada dodatkową wartość w postaci wytłumaczenia jak płaski rysunek, odnosi się do modelu 3D. Jest to kolejny plus technologii BIM, który polega na wykorzystaniu modelu 3D do lepszej komunikacji z klientem lub innym projektantem.

 

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim z innymi!

To również może Ci się spodobać:

Picture of Autor: Kacper Kłos

Autor: Kacper Kłos

Prowadzę biuro architektoniczne Kłos Studio. Współpracuję również z innymi pracowniami, gdzie na co dzień zajmuje się projektowaniem w ARCHICAD.
Ostatnio zacząłem też dzielić się wiedzą na blogu akademiaarchicada.pl oraz na youtube (Akademia Archicada).