Klasyfikacja i właściwości w Archicad dla początkujących

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Archicadem możliwe, że nie zastanawiałeś się jeszcze, czym są klasyfikacji i właściwości oraz do czego służą. Warto poznać ten temat, ponieważ w świecie technologii BIM jest to bardzo istotne zagadnienie.

System klasyfikacji pozwala nam organizować elementy w programie na różne klasy. Właściwości są powiązane z tymi klasami i przechowują dane oraz informacje na temat elementów w Archicadzie. Istnieje wiele systemów klasyfikacji, na stronie graphisoftu jest możliwość pobrania oraz zaimportowania ich do Archicada. W tym artykule skupię się na domyślnym systemie klasyfikacji Archicada.

Ten wpis jest przeznaczony dla osób początkujących, na blogu znajdziesz więcej informacji na temat klasyfikacji i właściwości, jeśli chciałbyś poznać ten temat głębiej i zobaczyć inne przykłady zastosowania, koniecznie zajrzyj tutaj i tutaj.

Przy okazji tego artykułu przygotowałem poniższe wideo, wersję tekstową znajdziesz poniżej filmu:

 

Klasyfikacja i właściwości na przykładach

Najłatwiej zrozumieć jak działają klasyfikacje i właściwości na przykładach. Wystarczy wejść w ustawienia dowolnego elementu i przejść do zakładki Klasyfikacja i właściwości. Przeanalizujmy zakładkę Klasyfikacja i właściwości dla elementu Ściana. Jak widać element ten, jest sklasyfikowany jako klasa Ściana. Poniżej widzimy jakie właściwości są powiązane z tą klasą. Na przykład możemy zauważyć grupę właściwości Dane przegrody, do której należą właściwości Współczynnik U oraz Izolacyjność akustyczna. Są to właściwości, które możemy uzupełnić a następnie wykorzystać np. w dokumentacji.

Przeanalizujmy kolejny element. Zauważ w jaki sposób sklasyfikowana jest wanna i jakie właściwości są powiązane z tą klasą. Właściwości dla klasy Urządzenie sanitarne różnią się od właściwości powiązanych z klasą Ściana. W tym przypadku widzimy grupę właściwości Specyfikacja produktu, której nie ma w przypadku klasy Ściana.

 

Zastosowanie klasyfikacji i właściwości

Klasyfikacje i właściwości oraz zawarte w nich informacje możemy wykorzystać w dokumentacji projektowej, zestawieniach, opisach czy etykietach. Możemy też wyszukiwać i zaznaczać elementy w zależności od klasyfikacji oraz tworzyć zastąpienia graficzne. Temat ten jest również istotny w kontekście eksportu modelu do IFC, jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o eksporcie, zajrzyj do tego artykułu, który napisałem na blogu BIM Corner.

 

Tworzenie nowej klasy i właściwości w Archicad

Aby zapoznać się z systemem klasyfikacji Archicada, należy wejść do Menedżera klasyfikacji. W tym miejscu widzimy z jakich klasyfikacji składa się ten system. Tutaj mamy również możliwość utworzenia nowej klasy. Dla przykładu, stwórzmy nową klasyfikację dla elementów altany w naszym projekcie i następnie wygenerujmy  zestawienie jej elementów. W pierwszej kolejności utworzyłem Nową klasę o nazwie Altana. Następnie stworzyłem nowy poziom klasyfikacji, czyli dwie podklasy: Belka altana oraz Słup altana.

Następnie przechodzę do zakładki Menedżer właściwości, gdzie widoczne są wszystkie właściwości występujące w tym systemie klasyfikacji. Dla celów naszego ćwiczenia tworzę nową grupę właściwości o nazwie Altana. Kolejno tworzę nową właściwość, którą nazywam Rodzaj impregnacji. Jako rodzaj danych wybieram Zestaw opcji. Teraz wpisuję dwie opcje czyli: Lakierobejca biała oraz Lakierobejca szara.

W kolejnym kroku wskazuję z jakimi klasami ma być powiązana nowa właściwość. W tym przypadku wybieram klasę Belka_altana oraz Słup_altana.

Następnie nadaję odpowiednią klasę dla elementów altany. Wszystkie słupy w altanie definiuję w zakładce KLASYFIKACJE jako Słup_altana oraz wybieram odpowiednią opcję we właściwości Rodzaj impregnacji. Wszystkie belki natomiast definiuję jako Belka_altana.

Tworzenie zestawienia z wykorzystaniem klasyfikacji i właściwości

Kiedy mam już prawidłowo ustawione klasyfikacje dla elementów altany, mogę w tym momencie wykorzystać te dane np. w zestawieniu. Tworzę więc nowe zestawienie, które wskaże mi wszystkie elementy sklasyfikowane w gałęzi Altana. W zakładce pola, wybieram odpowiednio następujące parametry i właściwości jak na obrazku poniżej:

Po szybkim dostosowaniu zestawienia do moich potrzeb, otrzymuję listę wszystkich elementów altany z uwzględnieniem najważniejszych danych.

Podsumowanie

Mam nadzieję że przybliżyłem Ci temat klasyfikacji i właściwości w Archicadzie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i zobaczyć jak wykorzystać klasyfikacje i właściwości na innych przykładach, zajrzyj do tego artykułu, gdzie opisuję jak wykorzystać klasyfikację i właściwości w projekcie wnętrz oraz tutaj gdzie pokazuję jak wykonać w Archicadzie zestawienia kosztowe przy pomocy właściwości 🙂

 

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim z innymi!

To również może Ci się spodobać:

Picture of Autor: Kacper Kłos

Autor: Kacper Kłos

Prowadzę biuro architektoniczne Kłos Studio. Współpracuję również z innymi pracowniami, gdzie na co dzień zajmuje się projektowaniem w ARCHICAD.
Ostatnio zacząłem też dzielić się wiedzą na blogu akademiaarchicada.pl oraz na youtube (Akademia Archicada).