Pióra i kolory w Archicadzie są jednym z elementów, które wpływają na wyświetlanie rysunków i modelu. Na początku swojej przygody z programem, nie przykładałem dużej wagi do tego narzędzia. Jednak z czasem, kiedy chciałem lepiej kontrolować wygląd moich rysunków i modelu, wiedza na temat Piór i zrozumienie logiki, która za nimi stoi okazała się niezbędna.
W tym wpisie chciałbym przybliżyć Ci tematykę Piór w Archicadzie i pokazać, w jaki sposób można w praktyce wykorzystać wiedzę na ich temat.
Przy okazji tego artykułu przygotowałem poniższe wideo, wersję tekstową znajdziesz poniżej filmu:
1: Zasada działania Piór i kolorów w Archicadzie
Kluczową kwestią w zrozumieniu Piór jest przeanalizowanie jednego z dostępnych w Archicadzie Zestawów Piór. Możemy tam zauważyć, że każde Pióro ma swój numer, kolor, grubość oraz opis. Dla przykładu Pióro nr 23, w domyślnym Zestawie Piór jest czarne. Posiada grubość 0,15mm i opisane jest jako: Otwory- Przekroje konstrukcyjne. Pióro nr 43 znajdujące się w tej samej kolumnie pod spodem również jest koloru czarnego, jego grubość wynosi 0,10mm i opisane jest jako: Otwory – Przekroje niekonstrukcyjne.
Analizując kolejne pióra, zauważymy, że każda kolumna w Zestawie Piór odnosi się do innego elementu w Archicadzie. Kolumna nr 1 odnosi się do Ogólnych elementów, kolumna nr 2 do Elementów 2d a kolumna nr 3 do Otworów itd.
Następną kwestią jest podział na wiersze. Tak jak w podanym powyżej przykładzie widzimy, że pióra w danej kolumnie podzielone są na kilka wierszy, co prezentuje poniższa grafika. Dlatego jeśli chcielibyśmy zmienić sposób wyświetlania linii przekrojowych w oknach, nie musielibyśmy wchodzić w ich ustawienia. Wystarczy zmienić ustawienia pióra nr 23 w danym Zestawie Piór, dzięki czemu wszystkie okna na widoku zmienią swój wygląd.

Aby lepiej zrozumieć, jakim elementom odpowiadają poszczególne pióra, warto poeksperymentować i zmienić kolor w danej kolumnie, a następnie sprawdzić jak wpłynie to na wyświetlanie widoku. Chwila zabawy z Piórami znacznie poprawi świadomość, jak one działają. Warto przeprowadzić taki eksperyment na Zestawie z kolorami piórami, aby lepiej widzieć zasadę ich działania.
2: Grubości piór dopasowane do skali widoku
Jednym z najbardziej praktycznych zastosowań wiedzy na temat Piór jest lepsza kontrola grubości linii na widokach i arkuszach. Korzystając z domyślnego wzorca Archicada, kiedy przygotowujemy dokumentację techniczną, najczęściej wykorzystywanym Zestawem jest 06 Wykonawczy lub 05 Budowlany. Te zestawy posiadają Pióra w kolorze czarnym, więc są najbardziej przydatne przy sporządzaniu rysunków. Dla przykładu w Zestawie 06 Wykonawczy, widzimy że Pióro nr 27 reprezentujące wszystkie przekroje konstrukcyjne w ścianach ma grubość 0,25mm. W skali 1:100, grubość ta sprawia że rysunek jest czytelny, ponieważ pozostałe Pióra w ścianie są cieńsze i mają 0,10mm.
Jeśli chcielibyśmy, aby w skali 1:50 lub 1:25 rysunek nadal miał wyraźne rozróżnienie między rdzeniem konstrukcyjnym a pozostałymi warstwami, możemy zdefiniować nowy Zestaw Piór. W nowym Zestawie, wystarcz ustawić kluczowe dla nas Pióra jako grubsze i zapisać Zestaw w zależności od skali. W moim przykładzie zdefiniowałem grubość Pióra nr 27 ( Ściany – przekroje konstrukcyjne) na 0,5mm i nazwałem ten zestaw: 06 Wykonawczy 1_50. Analogicznie możemy zdefiniować Zestawy Piór dla innych skali.

Na grafice powyżej widać w jaki sposób zdefiniowane jest Pióro nr 27 w domyślnym Zestawie Piór: 06 Wykonawczy.

Dla skali 1:50 stworzyłem nowy Zestaw Piór, w którym Pióro nr 27 ma grubość 0,50mm. Dzięki temu rdzeń ściany wyróżnia się tak samo od jej pozostałych warstw jak w skali 1:100.
3: Błędy spowodowane niewłaściwym używaniem Piór
Rzeczą, o której również warto pamiętać, jest uważne zmienianie kolorów i grubości Piór. Na początku swojej przygody z Archicadem kiedy tworzyłem np. nowy Wariant Graficzny, nie zwracałem uwagi, którego Pióra używam do zastąpień graficznych.
Jeśli zmienimy kolor dowolnego Pióra może się okazać, że dane elementy w AC zaczną wyświetlać się inaczej, niż tego chcemy. W przykładzie poniżej, zmieniłem kolor Pióra nr 23 na szary, ponieważ Pióro to wykorzystałem do wypełniania kolorem wszystkich ścian. Okazało się jednak, że oprócz ścian kolor zmieniły równie wszystkie okna, gdyż Pióro to odnosi się do Otworów.
Lepiej definiować nowe Pióra w Zestawach w trzech ostatnich wierszach, ponieważ tam żadne z Piór nie jest zdefiniowane i mamy pewność , że niczego nie zepsujemy.

Na zdjęciu powyżej widać jak zmiana koloru Pióra nr 23 wpłynęła na wyświetlanie okien w widoku.
4: Kontrola jakości modelu
Ciekawym sposobem na wykorzystanie Zestawów Piór jest użycie ich do kontroli jakości naszego modelu. W tym przykładzie zdefiniowałem nowy Zestaw Piór, gdzie ustawiłem elementy izolacji termicznej z czerwonym wypełnieniem. Jest to przewaga nad wariantami graficznymi, które nie dają nam możliwości zastąpień graficznych dla pojedynczych warstw w przegrodach.

Dzięki zdefiniowaniu widoku jak na zdjęciu powyżej możemy wizualnie sprawdzić czy nasz model posiada ciągłość w izolacji termicznej.

Na zdjęciu powyżej widać w jaki sposób wygląda Zestaw Piór, który sprawia że wszystkie materiały budowlane będące izolacją termiczną są wyświetlane w kolorze czerwonym.
Podsumowanie
Mimo tego, że Pióra w Archicadzie mogą wydawać się mało istotnym elementem, to mam nadzieję że w tym artykule wyjaśniłem Ci dlaczego warto mieć świadomość, jak działa to narzędzie. Jeśli masz dodatkowe pytania na temat Piór, zostaw komentarz 🙂