Podręczny przewodnik jak wykonać projekt zagospodarowanie terenu w Archicadzie

Z tego wpisu dowiesz się, w jaki sposób wykonać projekt zagospodarowania terenu w Archicadzie. Ostatnio kilka osób wysłało mi pytanie na maila (kacper@akademiaarchicada.pl), w jaki sposób przygotować taki rysunek. Postanowiłem więc przygotować krótki wpis z wideo, w którym wyjaśnię, jak możemy sprawnie zrobić zagospodarowanie w Archicadzie. Będę bazował na projekcie koncepcyjnym domu jednorodzinnego, który stworzyłem przy okazji darmowego kursu.

Przy okazji tego artykułu przygotowałem poniższe wideo, wersję tekstową znajdziesz poniżej filmu:

1: Nowy widok kondygnacji parteru

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić jest skopiowanie widoku parteru. W naszym przykładzie na poziomie parteru mamy widoczny model terenu, który jest nam niezbędny. Na rysunku zagospodarowania budynek będzie widoczny w formie obrysu, który reprezentuje płaszczyznę cięcia ścian na poziomie 110cm. Na końcu wpisu wyjaśniam jak uzyskać rysunek zagospodarowania z widocznym dachem budynku.

Pierwszym krokiem jaki wykonuję jest stworzenie nowego widoku

 

2: Ustawienia widoku

Kolejnym krokiem jest dostosowanie ustawień widoku. Dzięki stworzeniu nowej kombinacji warstw ukryjemy zbędne elementy oraz włączymy inne, które będą widoczne tylko na rysunku zagospodarowania. Następnie ukryjemy drzwi oraz okna tworząc nową opcję reprezentacji modelu. Zmienimy również grafikę rysunku, definiując odpowiedni wariant graficzny. Na końcu dostosujemy skalę na standardową dla zagospodarowania terenu- 1:500.

Kombinacja warstw

Tworzę nową kombinację warstw, ukrywam wszystkie zbędne elementy takie jak: ściany wewnętrzne, wyposażenie, wymiarowanie budynku etc. Z racji, że chcę zostawić widoczne ściany zewnętrzne, tworzę nową warstwę 421, która posiada inną grupę przecięć, dzięki temu mimo ukrytych wewnętrznych ścian w budynku, ściany zewnętrzne wyświetlają się poprawnie bez widocznych łączeń z innymi ścianami.

Ustawienia kombinacji warstw

Opcje reprezentacji modelu

W opcjach reprezentacji modelu ukrywam drzwi oraz okna, w ten sposób uzyskam jednolity obrys budynku.

Opcje reprezentacji modelu

 

Warianty graficzne

Tworzę nowy wariant graficzny a w nim regułę, która sprawia, że ściany zewnętrzne naszego budynku zostaną wypełnione w całości czarnym piórem.

Definiuję nowy wariant graficzny

Skala widoku

Na końcu, aby wprowadzone zmiany zostały zapisane, wchodzę w ustawienia widoku i tam zapisuję nowe ustawienia. Zmieniam również skalę rysunku na 1:500 tak jak w docelowym projekcie zagospodarowania terenu.

Aby zmiany zostały zapamiętane, wprowadzam je w ustawieniach widoku

 

3: Wymiarowanie i inne oznaczenia rysunku

Na odpowiedniej warstwie, widocznej tylko w kombinacji zagospodarowania terenu wprowadzam wymiarowanie oraz koty wysokościowe.

 

Zieleń

Wstawiam drzewa w postaci obiektu o nazwie Drzewo Model Schematyczny , jest to uproszczona geometria drzewa, która moim zdaniem dobrze wygląda w widokach 3d oraz płaskich rysunkach. Zaletą tego obiektu jest możliwość ustawienia wysokości drzewa oraz grubości pnia.

własne linie

Linie skarp oraz linię obowiązującej zabudowy tworzę w postaci nowej linii.

Tworzę własną linię zabudowy

Pozostałe oznaczenia

Następnie wprowadzam pozostałe oznaczenia takie jak: granice działki, obszar opracowania, oznaczenie ilości kondygnacji etc.

Uzupełniam rysunek o inne oznaczenia

4: Bilans terenu

Wstawienie stref

W pierwszej kolejności wstawiam strefy z uwzględnieniem ich kategorii. Pozwoli to później w łatwy sposób uzyskać bilans terenu.

Wstawiam strefy poprawnie uwzględniając ich kategorie

Generowanie bilansu

W mapie projektu szukam domyślnego zestawienia o nazwie Bilans terenu, dopasowuję je do swoich potrzeb i tworzę nowy widok, który następnie umieszczam na arkuszu.

Widok zagospodarowania oraz bilans terenu umieszczam na arkuszu

5: BONUS

W prezentowanym przykładzie, na rysunku zagospodarowania projektowany budynek będzie przedstawiony w formie obrysu. Możemy również uzyskać rysunek zagospodarowania z budynkiem widocznym od góry (widok dachu i stropodachu). W tym celu wystarczy utworzyć nowy widok, na którym widoczny będzie tylko dach i niezbędne opisy. Następnie umieszczając taki widok na arkuszu, możemy nanieść widok samego dachu na wcześniej przygotowany widok zagospodarowania.

Tworzę nowy widok, w którym widoczne jest tylko zadaszenie oraz opisy
Na arkusz wklejam utworzony widok dachu

Cień na rysunku zagospodarowania terenu

Aby uzyskać cień na rysunku zagospodarowania, musimy stworzyć nowy dokument 3D na bazie widoku aksonometrii. Następnie po dostosowaniu ustawień dokumentu 3D, kopiujemy jego zawartość do nowego niezależnego obszaru 2D. W ten sposób uzyskujemy cienie w postaci wypełnienia, które następnie kopiujemy i wklejamy do widoku naszego zagospodarowania. Schemat tworzenia dokumentu 3D oraz generowania z nich cieni opisuję w darmowym kursie.

Podsumowanie

Jak widzisz tworzenie zagospodarowania terenu w Archicadzie, sprowadza się do odpowiedniego dostosowania ustawień naszego widoku. Na arkuszu możemy łączyć ze sobą wiele widoków i w ten sposób uzyskać np. cienie słoneczne lub inny rodzaj reprezentacji budynku.

 

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim z innymi!

To również może Ci się spodobać:

Picture of Autor: Kacper Kłos

Autor: Kacper Kłos

Prowadzę biuro architektoniczne Kłos Studio. Współpracuję również z innymi pracowniami, gdzie na co dzień zajmuje się projektowaniem w ARCHICAD.
Ostatnio zacząłem też dzielić się wiedzą na blogu akademiaarchicada.pl oraz na youtube (Akademia Archicada).