Projekt wnętrz w Archicadzie- omówienie jak zacząć

archicad

Do niedawna Archicad służył mi tylko jako narzędzie do projektowania budynków. Mimo tego, że w pracy zawodowej zajmuje się również projektowaniem wnętrz to z pewnych względów dokumentację wnętrz przygotowywałem w programie typu CAD 2D.  Od niedawna projekty wnętrz przygotowuję w Archicadzie. W tym artykule chciałbym podzielić się z Tobą moimi doświadczeniami w wykorzystywaniu programu Archicad w pracy projektanta wnętrz.

Przy okazji tego artykułu przygotowałem poniższe wideo, wersję tekstową znajdziesz poniżej filmu:

Wpis podzieliłem na 7 części, omówię pokrótce każdy z nich. Oczywiście w jednym wpisie nie będę w stanie wyjaśnić wszystkich zagadnień związanych z projektowaniem wnętrz. Jeśli będziesz mieć wątpliwości, zapraszam do dyskusji w komentarzach pod artykułem. W kolejnych publikacjach chętnie odpowiem na zadane pytania.

1: Model

 

Archicad jako narzędzie dla architektów świetnie sprawdza się do projektowania budynków jak również wnętrz. W bibliotece obiektów znajdziesz wiele takich, które są bardzo pomocne w pracy projektanta wnętrz. Dodatkową zaletą obiektów jest łatwość ich edycji, dzięki wielu ustawieniom możemy dostosować ich wygląd do naszych potrzeb. W poniższym przykładzie wykorzystałem obiekt Szafka podstawowa do stworzenia zabudowy kuchennej.

 

Jeśli potrzebujemy stworzyć bardziej złożony obiekt możemy wykorzystać podstawowe narzędzia Archicada. W poniższym przykładzie widać, że blat na wyspie w kuchni został stworzony za pomocą narzędzia Strop. Analogicznie pionowy element blatu został stworzony narzędziem Ściana, natomiast ryflowania uzyskane zostały przy pomocy narzędzia Słup. W ten prosty sposób możemy wymodelować praktycznie każdą zabudowę.

 

Dodatkowo w Archicadzie istnieje możliwość importu zewnętrznych obiektów. W poniższym przykładzie narożna sofa została zaimportowana w formacie 3ds z programu 3ds max. Tutaj znajdziesz link do wtyczki, która pozwoli Ci na import obiektów w formacie 3ds. Oprócz tego istnieje możliwość importu obiektów w innych formatach takich jak np. Sketchup (skp).

 

Obiekty takie jak listwy przypodłogowe zostały stworzone narzędziem Belka. Osobiście polecam tworzyć warstwę wykończenia podłogi oraz wykończenie stropu osobnymi elementami. Z mojego doświadczenia jest to pomocne w tworzeniu widoków oraz w zestawieniach. Jak widzisz modelowanie wnętrz jest bardzo podobne do modelowania budynków, sprowadza się do korzystania z tych samych narzędzi.

 

2: Mapa widoków

 

Mając model możemy zająć się ustawieniem widoków, które będą nam potrzebne przy tworzeniu dokumentacji. W odróżnieniu od programów CAD 2D, w Archicadzie wszystkie rysunki uzyskujemy na bazie jednego modelu. Nie musimy kopiować rzutów w celu stworzenia osobnego rysunku. W poniższym przykładzie, z lewej strony organizatora (mapa widoków) widać jakie widoki stworzyłem dla tego projektu.

Jeśli nie wiesz czym są widoki w Archicadzie i chcesz poznać podstawy związane z programem, pobierz mój darmowy kurs gdzie pokazuję jak stworzyć projekt koncepcyjny budynku w Archicadzie i tłumaczę podstawowe zagadnienia.

 

W poniższym przykładzie widać jakie ustawienia posiadają widoki w folderze 02 Układ funkcjonalny. Jak widać poszczególne widoki różnią się od siebie w zależności od ustawień widoku.

 

Na grafice poniżej przedstawione są ustawienia warstw dla kombinacji UKŁAD-FUKCJONALNY, czyli tej z której korzystają widoki układu funkcjonalnego. Jak widać w tej kombinacji widoczne są m.in. warstwy: 320- Umeblowanie, 322- Meble na wymiar, 330- Wyposażenie itd. Czyli wszystkie związane z widokiem pokazującym układ funkcjonalny pomieszczeń. Wyłączona jest m.in. warstwa 350-W-WODKAN powiązana z widokiem instalacji hydraulicznych. Mając odpowiednio przypisane wszystkie elementy do właściwych warstw w analogiczny sposób tworzymy kolejne kombinacje z których będą korzystały pozostałe widoki.

 

Widoki układu funkcjonalnego korzystają również z konkretnego Wariantu graficznego. W tym przykładzie wariant o nazwie UKŁAD-FUNKCJONALNY posiada 4 reguły zastąpień grafiki. Jedną z nich jest reguła MEBLE NA ZAMÓWIENIE, która mówi o tym, że wszystkie elementy sklasyfikowane jako Mebel na zamówienie są koloru pomarańczowego.

 

3: Rozwinięcia ścian

 

Narzędzie Rozwinięcie ścian w ogromym stopniu ułatwia pracę projektanta wnętrz. Wszystkie kłady ścian generowane są automatycznie na podstawie modelu. Na grafice poniżej widać, w którym miejscu znajdziemy tą funkcję.

 

Z rozwinięcia ścian możemy następnie stworzyć widok i dostosować go naszych potrzeb dzięki odpowiednim ustawieniom widoku

 

Poza ustawieniami widoku mamy do dyspozycji ustawienia Rozwinięcia Ścian. W tym oknie możemy m.in. zmienić zakres pionowy i poziomy rozwinięcia czy sposób wyświetlania. Od Archicada 25 możemy włączyć wyświetlanie modelu z teksturami. Dzięki tej opcji jesteśmy w stanie uzyskać bardzo plastyczny efekt i wiernie odwzorować kolory oraz fakturę materiałów.

 

4: Klasyfikacja i właściwości

 

Bardzo pomocą funkcjonalnością Archicada przy tworzeniu dokumentacji projektów wnętrz jest system klasyfikacji. W programie domyślnie ustawiona jest Klasyfikacja ARCHICADA. W przykładzie poniżej widzimy drzewo klasyfikacji. Podświetloną klasą jest WYPOSAŻENIE, podrzędną klasą jest m.in. Mebel. Do każdej klasy przypisany jest inny zestaw właściwości.

 

 

Zarówno Klasy jak i Właściwości możemy dowolnie dodawać i modyfikować. W poniższym przykładzie dodałem właściwość obicie i ustawiłem ją dla elementów sklasyfikowanych jako Mebel.

Dzięki odpowiedniemu przypisaniu Klas w projekcie do poszczególnych elementów jesteśmy w stanie z łatwością tworzyć zestawienia oraz inteligentne opisy na rysunkach.

 

5: Zestawienia

 

W poniższym przykładzie widzimy zestawienie Mebli na parterze. Zestawienie wyświetla podstawowe dane takie jak ilość czy nazwę elementu. Oprócz tego w tym zestawieniu dodane są inne właściwości powiązane z elementami klasyfikowanymi jako Mebel. Jak widać zestawienie posiada również wcześniej stworzoną właściwość obicie.

 

Poniżej pokazane są ustawienia schematu zestawienia. W górnym oknie widać, że program bierze pod uwagę wszystkie elementy klasyfikowane jako Mebel na kondygnacji parteru.

Niżej widzimy Pola zestawienia w tym przykładzie są to właściwości powiązane z daną klasą.

Oczywiście wszystkie właściwości możemy również pokazać na rysunkach, dzięki narzędziu autotekst.

 

6: Publikator

 

Kolejnym krokiem do stworzenia dokumentacji jest utworzenie teczki arkuszy. W poniższym przykładzie widzimy zestaw o nazwie 3 RYSUNKI- PODŁÓG. W zestawie stworzony jest arkusz z widokami zestawień oraz widokiem rysunku podłóg.

 

Mając stworzoną teczkę arkuszy pozostało nam przejść do zestawu publikacji i ustawić docelowy format i miejsce zapisu projektu.

 

7: BIMx

 

Ciekawą opcją jest zapisanie projektu do BIMx, dzięki tej aplikacji jesteśmy w stanie przeglądać projekt w interaktywny sposób. Poszczególne rysunki w projekcie są powiązane z modelem, więc możemy z łatwością przełączać się pomiędzy dokumentacją a modelem.

 

W ten sposób dokumentacja staje się prostsza i bardziej czytelna w odbierze, jest to pomocne dla Inwestora jak i wykonawcy.

 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że przybliżyłem Ci temat tworzenia dokumentacji projektu wnętrz w Archicadzie. Temat jest na tyle obszerny, że ciężko wyjaśnić wszystko w jednym artykule. Jeśli masz pytania zapraszam do zostawienia ich w komentarzu poniżej, chętnie odpowiem na Twoje wątpliwości.

Z kolei jeśli masz duże doświadczenie w projektowaniu wnętrz w Archicadzie, podziel się swoimi patentami na tworzenie dokumentacji! 🙂

 

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim z innymi!

To również może Ci się spodobać:

Picture of Autor: Kacper Kłos

Autor: Kacper Kłos

Prowadzę biuro architektoniczne Kłos Studio. Współpracuję również z innymi pracowniami, gdzie na co dzień zajmuje się projektowaniem w ARCHICAD.
Ostatnio zacząłem też dzielić się wiedzą na blogu akademiaarchicada.pl oraz na youtube (Akademia Archicada).