Zimowa Wizualizacja w Twinmotion w 4 Krokach

Twinmotion to moim zdaniem najlepszy program do tworzenia wizualizacji i animacji w krótkim czasie. Do stworzenia atrakcyjnego renderu, niepotrzebna jest specjalistyczna wiedza z zakresu wizualizacji architektonicznych. Interfejs programu jest bardzo prosty i intuicyjny. W moim darmowym kursie pokazuję jak szybko wykonać wizualizację w Twinmotion. W tym wpisie rozwinę ten temat i wytłumaczę Ci jak uzyskać zimową scenerię.

Przy okazji tego artykułu przygotowałem poniższe wideo, wersję tekstową znajdziesz poniżej filmu:

 

Krok 1: Oświetlenie i pora roku

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest dostosowanie oświetlenia i pory roku. W tym celu klikamy w zakładkę Settings (nr 1 na zdjęciu). Tutaj klikając w Location (nr 2 na zdjęciu), możemy zmienić godzinę oraz miesiąc w naszej scenie, czyli parametry odpowiedzialne za położenie słońca. W zakładce Weather (nr 3 na zdjęciu) zmieniamy zachmurzenie oraz porę roku. Po zmianie tych parametrów, wszystkie elementy w scenie dostosują się do zimowego krajobrazu. Drzewa stracą liście i pokryją się śniegiem, natomiast tekstury na płaskich powierzchniach zostaną nadpisane na domyślną teksturę śniegu. W ten sposób za pomocą czterech suwaków jesteśmy w stanie znacząco zmienić klimat naszej sceny.

Po zmianie wszystkich parametrów, przede wszystkim ze względu na zachmurzone niebo nasza scena zrobi się ciemna. Jasność możemy dostosować, zwiększając parametr Exposure w zakładce Lighting (nr 4 na zdjęciu).

Natomiast światła wewnątrz budynku wstawiamy z poziomu wbudowanej biblioteki. Wystarczy odnaleźć folder Lights i wybrać Area light. Należy przy tym pamiętać, że przesunięcie suwaka Intensity maksymalnie w górę nie sprawi, że światło będzie wystarczająco intensywne. Żeby uzyskać naprawdę intensywne oświetlenie wartość Intensity musimy wpisać ręcznie, w moim przypadku wpisałem 90 000, jak na zdjęciu poniżej.

 

Krok 2: Roślinność

Kwestię wstawiania roślinności wytłumaczyłem dokładnie w kursie oraz w tym filmie. Teraz, aby uzyskać lepszy efekt dodałem jedynie dwa rodzaje drzew liściastych. Drzewa ze względu na ustawioną porę roku zostały pozbawione liści i dodatkowo wzbogacają scenę. Oprócz tego w mojej scenie usunąłem kwiaty i delikatnie rozrzedziłem trawę.

Krok 3: Tekstury i Modele z Megascans

Na portalu Megascans znajdziesz wiele assetów i tekstur do wykorzystania w Twinmotion. W mojej scenie użyłem tekstury śniegu oraz modelu ośnieżonej drogi. Przy ściąganiu plików z Megascans warto pamiętać, że w opcjach pobierania wybieramy jedynie TRZY tekstury: Albedo, Roughness i Normal. Każdą z nich ładujemy odpowiednio do slotów Color, Reflection i Bump w Twinmotion. Podczas ściągania modeli mamy do wyboru kilka poziomów szczegółowości (LOD- Level of Detail). Czym niższy numer LOD tym model jest bardziej szczegółowy. W związku z tym LOD0 jest zawsze najdokładniej wymodelowanym assetem!

tekstury potrzebne przy imporcie do Twinmotion

Krok 4: Girlandy i Dodatki

Oświetlenie elewacji w postaci girland wykonałem za pomocą bardzo prostej tekstury, którą stworzyłem w Photoshopie. Ważne, żeby nie miała ona tła i posiadała białe punkty, które będą imitowały lampki. Następnie nałożyłem teksturę na model obrazu (poster) i w opcjach włączyłem efekt Glow. W ten sposób uzyskujemy świecące punkty, które z pewnej odległości świetnie imitują lamki LED. Dodatki w postaci ozdobnego drzewa oraz świątecznego napisu dodałem korzystając z biblioteki udostępnionej przez Twinmotion.

 

Podsumowanie

Jak widzisz w dosłownie kilka minut za pomocą Twinmotion, jesteśmy w stanie uzyskać ciekawy zimowy efekt. W standardowym programie do tworzenia wizualizacji zajęło by to znacznie więcej czasu, a już na pewno nie możliwe byłoby stworzenie w takim czasie dodatkowo animacji.

 

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim z innymi!

To również może Ci się spodobać:

Picture of Autor: Kacper Kłos

Autor: Kacper Kłos

Prowadzę biuro architektoniczne Kłos Studio. Współpracuję również z innymi pracowniami, gdzie na co dzień zajmuje się projektowaniem w ARCHICAD.
Ostatnio zacząłem też dzielić się wiedzą na blogu akademiaarchicada.pl oraz na youtube (Akademia Archicada).