Jeśli wykorzystujesz Archicada do projektowania wnętrz, to jestem pewny, że spodoba Ci się przedstawiony poniżej sposób na modelowanie mebli. W tym wpisie wytłumaczę, jak stworzyć korpus meblowy przy pomocy belki składającej się z wielu segmentów. Dzięki takiej belce możemy tworzyć elementy zbudowane z różnych przekrojów. W ten sposób tworzenie korpusów meblowych staje się bardzo proste i niezmiernie przyspiesza prace.
Jeśli interesuje Cię temat modelowania mebli w Archicadzie, koniecznie zajrzyj tutaj. W tym przykładzie tłumaczę jak modelować bardziej skomplikowany mebel narzędziem Kształt.
Przy okazji tego artykułu przygotowałem poniższe wideo, wersję tekstową znajdziesz poniżej filmu:
Profil szafy w Menedżerze profili
Pierwszym krokiem do stworzenia korpusu szafy, który będziemy mogli dowolnie modyfikować, jest narysowanie jego profilu za pomocą narzędzia Menedżer profili (Opcje – Profile złożone – Menedżer profili). Tworzymy nowy profil i nazywam go – korpus meblowy. Narzędziem Wypełnienie rysujemy profil korpusu szafy, czyli jego przekrój i wybieramy zastosowanie dla narzędzia Belka.
Na zdjęciu powyżej widać, że głębokość korpusu została ustalona na 58 cm, natomiast jej wysokość na 200 cm.
Ustawienia dla belki
W następnym kroku, przechodzimy do rzutu parteru i wybieramy narzędzie Belka. Wchodzimy w ustawienia dla belki. W zakładce Segment wybieramy strukturę profilu złożonego i korzystamy z wcześniej utworzonego profilu o nazwie korpus meblowy.
Następnie na rzucie wstawiamy wybraną przez nas belkę. Jak widać mamy stworzony zasadniczy fragment przekroju, natomiast brakuje nam ścian bocznych. W tym celu przechodzimy ponownie do Menedżera profili.
Boczne ściany korpusu
W Menedżerze powielamy wcześniej stworzony profil i nadajemy mu nazwę korpus meblowy _bok. W tym momencie edytujemy przekrój w taki sposób jak na zdjęciu poniżej. Tworzymy pełną powierzchnię, która stanie się naszą skrajnym segmentem, zamykającym belkę.
Wracam teraz do ustawień dla belki i w zakładce Segment, wybieram opcję Wiele segmentów zamiast Pojedynczy segment. Otwiera się okno, gdzie mamy możliwość dodania kolejnych segmentów dla belki. Teraz dla dwóch skrajnych segmentów wybieram wcześniej stworzony profil o nazwie korpus szafy_bok. Pozostało nam jeszcze określić wymiar skrajnych segmentów, które w naszym przykładzie ustawiamy na 2 cm.
Teraz w widoku 3D widzimy, że nasza belka ma już docelowy kształt i jest zamknięta z obu stron segmentami.
Dodanie modyfikatorów wysokości
Ostatnią kwestią, którą należałoby zrobić, żeby mieć pełną kontrolę nad zmianą parametrów korpusu jest dodanie modyfikatora wysokości dla obu profili. Wchodzę więc do Menedżera profili i w zakładce Modyfikatory tworzę nowy modyfikator o nazwie wysokość szafy. Następnie dostosowuję na przekroju sposób działania modyfikatora, ustawiam go tak, aby mieć możliwość dowolnego przesuwania górnych krawędzi profilu.
Teraz w widoku 3D mogę dowolnie zmieniać wysokość belki i dostosowywać ją do swoich potrzeb w zależności od projektu.
Front szafy i zmiana wykończenia
Ostatnim punktem, aby wykonać mebel jest wstawienie frontu przy pomocy narzędzia Ściana. W celu zmiany wykończenia szafy należy wejść w opcje dla belki i zmienić wykończenie dla każdego segmentu z osobna.
Podsumowanie
Jak widzisz narzędzie Belka ma bardzo wiele zastosowań i nie koniecznie musi być wykorzystywane jedynie do tworzenia belki sensu stricto. Takie kreatywne podejście do narzędzi w Archicadzie pozwala nam bardzo usprawnić pracę. W moim przypadku ten sposób skrócił kilkukrotnie czas na modelowanie mebli.